Wiercenie otworów w szkle

Strzałka

Możliwości produkcyjne w zakresie wiercenia otworów w szkle

Wiercenie otworów odbywa się przy użyciu dwóch wierteł: górnego i dolnego. Miejsce wiercenia otworu wyznaczane jest podczas rozkroju szkła lub może być wyznaczone ręcznie.

ISTOTNE WARUNKI TECHNICZNE WIERCENIA OTWORÓW W SZKLE (wiertarka)
rodzaj obróbki
  • wiercenie
  • rozwiercanie
średnice wierteł 3 - 72 mm
rozwiertaki – pogłębiacze stożkowe Lustra minimalna średnica rozwiertu: 3 mm
maksymalna średnica rozwiertu: 60 mm
kąt rozwiertu: 90°
wymiary szkła minimalny: 60 x 60 mm
(mniejsze wymiary szkła wymagają zastosowania dodatkowego uchwytu
utrzymującego)
maksymalny: 3000 x 2000 mm
grubość szkła 3 - 50 mm
inne odległość minimalna pomiędzy wierconymi otworami jest uzależniona od
grubości szkła, jednak nie powinna być mniejsza niż 5 mm
odległości minimalne od krawędzi otworu do krawędzi szkła:
- szkło ≤ 6 mm – 5 mm
- szkło ≥ 8 mm – 10 mm
możliwość wykonywania kółek szklanych
możliwość wykonywania półkolistych wycięć przy krawędzi szkła

Wiercenie otworów w szkle

Wiercenie szkła czy też wycinanie otworów w szkle, to jeden z procesów jego obróbki, którego celem jest zwiększenie funkcjonalności szklanych elementów. Otworowanie szkła i luster umożliwia nie tylko montaż, ale rozszerza także możliwe spektrum zastosowań.

Na czym polega wiercenie otworów w szkle?

Wiercenie otworów w szkle, to rodzaj jego obróbki, który jest realizowany przy użyciu specjalnych wierteł do szkła umożliwiających nie tylko wiercenie w szkle, ale również tworzenie tzw. rozwiertów. W efekcie możliwe jest zarówno wykonanie otworów w szklanej tafli, jak i półkolistych wycięć przy jej krawędziach czy szklanych kółek. Ze względu na kruchość oraz podatność szkła na odpryski wiercenie otworów odbywa się jednocześnie przy użyciu dwóch wierteł: górnego i dolnego - aż do dojścia  wierteł w połowie jej grubości. Tak powstały otwór poddawany jest dalszej obróbce, czyli obustronnemu fazowaniu mającemu na celu zeszlifowanie ostrych krawędzi i wyeliminowanie mikropęknięć powstałych na etapie wiercenia. 

Możliwości produkcyjne w zakresie wiercenia otworów w szkle

Wiercenie w szkle pozwala wykonać w niezbędne otwory w tafli, które mogą zostać uzyskane w ramach wiercenia wiertłem o średnicy od 3 do 72 mm lub rozwiercania pogłębiaczem stożkowym (otwory większe niż 72mm lub o kształtach niekolistych wykonywane są  metodą frezowania na maszynach CNC). Otwory z rozwiertami możliwe są do wykonania w zakresie średnic od 3 do 60 mm, przy 90° kącie rozwiertu. W Dubiel Vitrum oferujemy wiercenie w szkle o grubości od 3 do 50 mm, a parametr ten warunkuje również możliwość wykonania kilku sąsiadujących ze sobą otworów, których minimalna odległość od siebie musi wynosić co najmniej 5 mm. Miejsce wiercenia otworu wyznaczane jest podczas rozkroju szkła lub może być wyznaczone ręcznie, a minimalna odległość krawędzi wykonywanego otworu od krawędzi szkła powinna wynosić 5 mm dla tafli w przypadku tafli o grubości mniejszej lub równej 6 mm, lub 10 mm, gdy realizowane jest wiercenie w szkle o grubości co najmniej 8 mm. 

W jakim celu wykonywane jest wiercenie w szkle?

Wiercenie w szkle to proces, który jest realizowany w celu zwiększenia funkcjonalności szklanych tafli. W praktyce wycinanie i wiercenie szkła pozwala wykonać między innymi:

  • otwory i wycięcia umożliwiające montaż szyb w systemach bezramowych, 
  • otwory i wycięcia pod uchwyty, zawiasy, klamki, półki, gniazdka, włączniki, oświetlenie i wiele innych rozwiązań;
  • otwory pod montaż szklanych ścian, drzwi, schodów, balustrad, przeszkleń, luster i innych elementów konstrukcyjnych i dekoracyjnych. 

Wiercenie w szkle – cennik

Ile kosztuje wiercenie otworów w szkle? Cena ustalana jest w tym przypadku indywidualnie, ponieważ w praktyce jest uzależniona zarówno od parametrów szklanej tafli, jak i tego, na czym dokładnie będzie polegało wiercenie w szkle. Cennik obejmuje zarówno wykonanie pojedynczych otworów, jak i półkolistych wycięć czy szklanych kółek. Indywidualną wycenę przedstawimy zatem po wypełnieniu poniższego formularza lub otrzymania zapytania przez e-mail, co następuje maksymalnie w ciągu 24 godzin.

FAQ

Wiercenie w szkle polega na wykonaniu w nim otworów o różnej średnicy lub uzyskaniu półkolistych wycięć przy krawędzi szkła. Jego celem może być umożliwienie montażu szklanych elementów w różnych aplikacjach (np. meblach) lub wykorzystania szkła jako dekoracji.

Szkło laminowane to produkt o naprawdę szerokim zastosowaniu. Wykorzystać je warto zarówno wtedy, gdy zależy nam na zwiększonej odporności, a co za tym idzie, bezpieczeństwie, jak i wtedy, gdy istotny jest aspekt wizualny. Laminowanie umożliwia zastosowanie kolorowych folii czy wykonanie nadruków, co w praktyce pozwala stworzyć niezliczoną ilość wzorów. W efekcie szkło laminowane wykorzystywane jest nie tylko do produkcji szyb czy szklanych elementów konstrukcyjnych, ale również dekoracji, które znajdują zastosowanie między innymi w branży meblarskiej.

Wiercenie otworów w szkle, to proces obróbki, który można zastosować nie tylko w przypadku szkła płaskiego typu float, ale również szkła ornamentowego, laminowanego czy luster. Otwory i wycięcia w szkle hartowanym wykonywane są zawsze przed procesem hartowania - nie ma możliwości wykonania otworowania w szkle już zahartowanym. Chcąc uzyskać szkło hartowane z otworami, należy zatem wywiercić je przed przejściem do procesu hartowania tafli.

Wiercenie w szkle, to proces obróbki, który w przypadku popełnienia błędów może osłabić jego strukturę. W związku z tym istotny jest nie tylko dobór odpowiedniego wiertła i użycie specjalnej wiertarki, ale również zachowanie minimalnych odległości pomiędzy wykonywanym otworem i krawędzią szkła czy poszczególnymi otworami.

Zaletą wiercenia w szkle jest możliwość wykonania zarówno dużych, jak i niewielkich otworów, co pozwala zwiększyć funkcjonalność szklanych elementów. W Dubiel Vitrum oferujemy wiercenie otworów zarówno cylindrycznych jak i o wielu różnorodnych kształtach - wszystkie jednak muszą być wykonane zgodnie ze sztuką obróbki szkła. Dotyczy to w szczególności otworowania szkła, które ma zostać poddane procesowi hartowania. Minimalną średnica wykonywanych u nas otworów wynosi 3mm, nie ma natomiast określonej maksymalnej średnicy. Na wiertarce maksymalne otwory, które wykonujemy mają średnicę 72mm, ale trzeba pamiętać, że na naszych centrach CNC możliwe jest uzyskanie formatek szkła z bardzo dużymi otworami o wielu kształtach.

Wiercenia szkła, to usługa, która jest wyceniana przez nas indywidualnie. Jej koszt uzależniony jest w praktyce zarówno od wielkości i ilości wykonywanych otworów, jak i parametrów tafli poddawanej obróbce, czyli jej grubości, rozmiaru oraz rodzaju. Chcąc poznać dokładną cenę, wypełnij poniższy formularz kontaktowy lub wyślij do nas szczegóły zamówienia w wiadomości mailowej. Odpowiedź uzyskasz maksymalnie w ciągu 24 godzin.

Zapytaj
o ofertę

Interesuje Cię szkło lub lustra?

Nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji! Napisz do nas, odpowiemy błyskawicznie!
Wyślij maila na oferty@dubielvitrum.pl lub wypełnij poniższy formularz: