Możliwości produkcyjne w zakresie wiercenia otworów w szkle
Wiercenie otworów odbywa się przy użyciu dwóch wierteł: górnego i dolnego. Miejsce wiercenia otworu wyznaczane jest podczas rozkroju szkła lub może być wyznaczone ręcznie.
ISTOTNE WARUNKI TECHNICZNE WIERCENIA OTWORÓW W SZKLE (wiertarka) | |
rodzaj obróbki |
|
średnice wierteł | 3 - 72 mm |
rozwiertaki – pogłębiacze stożkowe |
![]() maksymalna średnica rozwiertu: 60 mm kąt rozwiertu: 90° |
wymiary szkła |
minimalny: 60 x 60 mm (mniejsze wymiary szkła wymagają zastosowania dodatkowego uchwytu utrzymującego) maksymalny: 3000 x 2000 mm |
grubość szkła | 3 - 50 mm |
inne |
odległość minimalna pomiędzy wierconymi otworami jest uzależniona od grubości szkła, jednak nie powinna być mniejsza niż 5 mm odległości minimalne od krawędzi otworu do krawędzi szkła: - szkło ≤ 6 mm – 5 mm - szkło ≥ 8 mm – 10 mm możliwość wykonywania kółek szklanych możliwość wykonywania półkolistych wycięć przy krawędzi szkła |
Wiercenie otworów w szkle
Wiercenie szkła czy też wycinanie otworów w szkle, to jeden z procesów jego obróbki, którego celem jest zwiększenie funkcjonalności szklanych elementów. Otworowanie szkła i luster umożliwia nie tylko montaż, ale rozszerza także możliwe spektrum zastosowań.
Na czym polega wiercenie otworów w szkle?
Wiercenie otworów w szkle, to rodzaj jego obróbki, który jest realizowany przy użyciu specjalnych wierteł do szkła umożliwiających nie tylko wiercenie w szkle, ale również tworzenie tzw. rozwiertów. W efekcie możliwe jest zarówno wykonanie otworów w szklanej tafli, jak i półkolistych wycięć przy jej krawędziach czy szklanych kółek. Ze względu na kruchość oraz podatność szkła na odpryski wiercenie otworów odbywa się jednocześnie przy użyciu dwóch wierteł: górnego i dolnego - aż do dojścia wierteł w połowie jej grubości. Tak powstały otwór poddawany jest dalszej obróbce, czyli obustronnemu fazowaniu mającemu na celu zeszlifowanie ostrych krawędzi i wyeliminowanie mikropęknięć powstałych na etapie wiercenia.
Możliwości produkcyjne w zakresie wiercenia otworów w szkle
Wiercenie w szkle pozwala wykonać w niezbędne otwory w tafli, które mogą zostać uzyskane w ramach wiercenia wiertłem o średnicy od 3 do 72 mm lub rozwiercania pogłębiaczem stożkowym (otwory większe niż 72mm lub o kształtach niekolistych wykonywane są metodą frezowania na maszynach CNC). Otwory z rozwiertami możliwe są do wykonania w zakresie średnic od 3 do 60 mm, przy 90° kącie rozwiertu. W Dubiel Vitrum oferujemy wiercenie w szkle o grubości od 3 do 50 mm, a parametr ten warunkuje również możliwość wykonania kilku sąsiadujących ze sobą otworów, których minimalna odległość od siebie musi wynosić co najmniej 5 mm. Miejsce wiercenia otworu wyznaczane jest podczas rozkroju szkła lub może być wyznaczone ręcznie, a minimalna odległość krawędzi wykonywanego otworu od krawędzi szkła powinna wynosić 5 mm dla tafli w przypadku tafli o grubości mniejszej lub równej 6 mm, lub 10 mm, gdy realizowane jest wiercenie w szkle o grubości co najmniej 8 mm.
W jakim celu wykonywane jest wiercenie w szkle?
Wiercenie w szkle to proces, który jest realizowany w celu zwiększenia funkcjonalności szklanych tafli. W praktyce wycinanie i wiercenie szkła pozwala wykonać między innymi:
- otwory i wycięcia umożliwiające montaż szyb w systemach bezramowych,
- otwory i wycięcia pod uchwyty, zawiasy, klamki, półki, gniazdka, włączniki, oświetlenie i wiele innych rozwiązań;
- otwory pod montaż szklanych ścian, drzwi, schodów, balustrad, przeszkleń, luster i innych elementów konstrukcyjnych i dekoracyjnych.
Wiercenie w szkle – cennik
Ile kosztuje wiercenie otworów w szkle? Cena ustalana jest w tym przypadku indywidualnie, ponieważ w praktyce jest uzależniona zarówno od parametrów szklanej tafli, jak i tego, na czym dokładnie będzie polegało wiercenie w szkle. Cennik obejmuje zarówno wykonanie pojedynczych otworów, jak i półkolistych wycięć czy szklanych kółek. Indywidualną wycenę przedstawimy zatem po wypełnieniu poniższego formularza lub otrzymania zapytania przez e-mail, co następuje maksymalnie w ciągu 24 godzin.