Szkło o zmiennej przezierności z folią optyczno-elektryczną

Strzałka

Możliwości produkcyjne w zakresie szkła inteligentnego

Szkło zmienne, inteligentne, aktywne, prywatne – to niektóre z nazw dla szkła o zmiennej przezierności, które dostępne jest w ofercie Dubiel Vitrum. Pod wpływem przyłożonego napięcia elektrycznego następuje zmiana właściwości odnoszących się do przezierności i transmisji światła – po załączeniu ze stanu nieprzejrzystego (efekt jak w szkle z folią matową), szkło staje się przeźroczyste.

Szkło zmienne w Dubiel Vitrum uzyskujemy poprzez wykorzystanie folii optyczno-elektrycznych typu LPF, które produkowane są na bazie tworzyw PDLCD/PET. Tworzywa PDLCD [polimer dispersed liquid crystal devices] pozwalają wykorzystać technikę dyspersji ciekłych kryształów (dyspersja w optyce: załamanie częstotliwości fali świetlnej).

Zastosowanie szkła prywatnego pozwala na oszczędności poprzez zmniejszenie kosztów ogrzewania, klimatyzacji czy oświetlenia, kiedy zastąpimy szkłem urządzenia mechaniczne takie jak rolety, żaluzje i wykorzystane do ich sterowania napędy. W stanie nieaktywnym szkło blokuje promieniowanie UV – w tym stadium nie pobiera energii elektrycznej, a w stanie aktywnym pobiera jej niewiele.

Szkło zmienne wymaga zastosowania odpowiednio dobranego transformatora oraz listwy przyłączeniowej do folii LPF, które instaluje się zazwyczaj w jednej z krawędzi formatki. Standardowo wykonuje się szyby o kształtach prostokątnych; na specjalne zamówienie możemy wykonać kształty nieprostokątne z wycięciami i z otworami. Szkło zasilane jest napięciem 60 V, AC / 50 Hz, koniecznym jest więc zastosowanie odpowiednio dobranego transformatora.

ISTOTNE WARUNKI TECHNICZNE PRODUKCJI SZKŁA ZMIENNEGO
Maksymalny wymiar arkusza Maksymalny wymiar arkusza 1800 x 2800 mm
Dobór transformatora w zależności od wielkości szkła transformator 220/60Vac – 35 VA dla szkła o powierzchni max 1,5 m²
transformator 220/60Vac – 100 VA dla szkła o powierzchni max 5 m²


WARUNKI TECHNICZNE UŻYTKOWANIA SZKŁA ZMIENNEGO
Stabilizowane napięcie Napięcie stabilizowane (system UPS) celem zabezpieczenia zmianom napięcia zasilania
Tylko na zasilaniu trafo Przełącznik (włącznik / wyłącznik) nie może być podłączony do przewodów zasilających folie LPF – tylko na zasilaniu trafo
Zakres temperatur pracy Od -10°C do +50°C
Pobór mocy (65 VAC, 50 Hz) < 7 W/m2
Czas reakcji < 0,1 sekundy

Zapytaj
o ofertę

Interesuje Cię szkło lub lustra?

Nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji! Napisz do nas, odpowiemy błyskawicznie!